Our range of products include red gel industrial grease 10 kg, red gel industrial grease 500g, red gel industrial grease 3 kg, red gel industrial grease 1 kg, red gel industrial grease 180 kg and red gel industrial grease 18 kg.
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| Grease Color | Red |
| Packaging Size | 10kg |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 10 kg |
| Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral |
| EP Additive | Yes |
| Application Area | Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Temp Range | -20 to 120°C |
| Packaging Type | Barrel |
| Brand | Elvomax |
| Purity | 88% |
| Form | Gel |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 137 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Packaging Size | 500g |
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 3 |
| Grade | NLGI 3 |
| Usage/Application | Industrial |
| Drop Point | 220–239°C |
| Base Oil Type | Mineral |
| Form | Grease |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Pack Size | 500 g |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 131 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 3Kg |
| Grease Color | Red |
| Pack Size | 3 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Drop Point | 240–259°C |
| Base Oil Type | Semi Synthetic |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Chassis |
| Brand Name | Elvomax |
| Grade | NLGI 1 |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Form | Grease |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 133 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Packaging Size | 1 kg |
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Grade | NLGI 1 |
| Usage/Application | Industrial |
| Drop Point | 120C |
| Form | Grease |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 121 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Packaging Size | 180 kg |
| Thickener Type | Lithium Complex |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Drop Point | 120 C |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Application Area | Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | Gel |
| Brand | Elvomax |
| Packaging Type | Barrel |
| Purity | 99% |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 117 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Packaging Size | 18 kg |
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Drop Point | 220–239°C |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Application Area | Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | Gel |
| Packaging Type | Barrel |
| Brand | Elvomax |
| Purity | 99% |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 127 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| NLGI Grade | 3 |
| Packaging Size | 5 kg |
| Thickener Type | Calcium |
| Grade | NLGI 3 |
| Usage/Application | Industrial |
| Drop Point | 220–239°C |
| Form | Grease |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Wheel Bearing |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 132 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Packaging Size | 2Kg |
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Grade | NLGI 1 |
| Usage/Application | Industrial |
| Drop Point | 120C |
| Form | Grease |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Color | Red |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 118 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Packaging Size | 50 kg |
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Grade | NLGI 1 |
| Usage/Application | Industrial |
| Drop Point | 220–239°C |
| Form | Gel |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Packaging Type | Barrel |
| Application Area | Bearing, Wheel Bearing |
| Color Of Grease | Red |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 200 Kg
Akash Kathpal (Co Founder)
Elvomax India Limited
Khasra No 108/17, Industrial Area, Mundka, Sima Warehouse
New Delhi - 110041, Delhi, India