Our product range includes a wide range of red gel automotive grease 500gm, red gel automotive grease 180 kg, red gel automotive grease 2 kg, red gel automotive grease 50 kg, red gel automotive grease 10 kg and red gel automotive grease 5 kg.
₹ 137 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Synthetic Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 500gm |
| Drop Point | 150–199°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 150°C |
| Additive Type | Antiwear |
| Form | Grease |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Red |
| Shelf Life | 1 Year |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 121 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Packaging Size | 180Kg |
| Drop Point | 120C |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Application Area | Bearing |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used To Lubricate And Protect Various Parts Of A Vehicle |
| Packaging Type | Barrel |
| Color | Red |
| Penetration | 25 Degree C |
| Shelf Life | 5 Years |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 132 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 2Kg |
| Base Oil Type | Semi Synthetic |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -10°C to 200°C |
| Application Area | Bearing |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Gel |
| Usage/Application | Used To Reduce Friction And Wear, Protect Against Corrosion |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Red |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 118 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 50 kg |
| Base Oil Type | Synthetic Oil |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Application Area | Bearing |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Semi Solid |
| Packaging Type | Barrel |
| Color | Red |
| Penetration | 25 Degree C |
| Shelf Life | 1 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Packaging Size | 10 kg |
| Drop Point | 120 C |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Application Area | Bearing |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used In Vehicles To Protect Moving Parts, Reduce Wear, And Ensure Smooth Operation |
| Packaging Type | Barrel |
| Color | Red |
| Shelf Life | 1 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 127 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Packaging Size | 5 kg |
| Drop Point | 120 C |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Semi Solid |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Red |
| Penetration | 25 Degree C |
| Shelf Life | 1 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Packaging Size | 3Kg |
| Drop Point | 120 C |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Application Area | Bearing |
| Form | Grease |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Red |
| Shelf Life | 1 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 133 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Synthetic Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 1 kg |
| Drop Point | 150–199°C |
| Operating Temp Range | -40°C to 180°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Red |
| Shelf Life | 1 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 117 / Kg Get Latest Price
| Grease Color | Red |
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Packaging Size | 18Kg |
| Drop Point | 120 C |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Reduce Friction, Protect Against Wear And Corrosion, Act As Barrier Against Contaminants |
| Packaging Type | Barrel |
| Color | Red |
| Shelf Life | 1 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Akash Kathpal (Co Founder)
Elvomax India Limited
Khasra No 108/17, Industrial Area, Mundka, Sima Warehouse
New Delhi - 110041, Delhi, India