Pioneers in the industry, we offer blue gel industrial grease 50 kg, blue gel, 2 kg pack, bearing grease, blue gel industrial grease 3 kg, blue gel industrial grease 5 kg, blue gel industrial grease 500gm and blue gel industrial grease 1 kg from India.
₹ 127 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 000 |
| Pack Size | 50 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Barrel |
| Application Area | Bearing |
| Color | Blue |
| Brand Name | Elvomax |
| Form | Grease |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 141 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 2 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Color | Blue |
| Brand Name | Elvomax |
| Form | Grease |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 3 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Color | Blue |
| Brand Name | Elvomax |
| Form | Grease |
Minimum order quantity: 1000 Kg
3Kg Blue Gel Industrial Grease is a mid-sized, high-performance lubricant pack ideal for industrial and automotive maintenance tasks requiring durability, water resistance, and high-temperature stability. It features a distinctive blue color and gel-like consistency, allowing easy identification and application.
₹ 136 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 5 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Color | Blue |
| Brand Name | Elvomax |
| Form | Grease |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 146 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 500 g |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Color | Blue |
| Brand Name | Elvomax |
| Form | Grease |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 142 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 000 |
| Pack Size | 1 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Color | Blue |
| Brand Name | Elvomax |
| Form | Grease |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 129 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 10 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Barrel |
| Application Area | Bearing |
| Color | Blue |
| Operating Temp Range | -20 to 120°C |
| Brand Name | Elvomax |
| Form | Grease |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 126 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 18Kg |
| NLGI Grade | 2 |
| Pack Size | 18 kg |
| Grade | NLGI 2 |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Synthetic |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Barrel |
| Application Area | Bearing |
| Color | Blue |
| Brand Name | Elvomax |
| Form | Grease |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 131 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 180 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Barrel |
| Application Area | Bearing |
| Color | Blue |
| Operating Temp Range | -20 to 120°C |
| Brand Name | Elvomax |
| Form | Grease |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Akash Kathpal (Co Founder)
Elvomax India Limited
Khasra No 108/17, Industrial Area, Mundka, Sima Warehouse
New Delhi - 110041, Delhi, India