of a wide range of products which include blue gel automotive grease 18 kg, blue gel automotive grease 2 kg, blue gel automotive grease 1 kg, blue gel automotive grease 180 kg, blue gel automotive grease 50 kg and blue gel automotive grease 10 kg.
₹ 126 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 18Kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used In Vehicles To Protect Moving Parts, Reduce Wear, And Ensure Smooth Operation |
| Packaging Type | Barrel |
| Color | Blue |
| Shelf Life | 1 Year |
| Texture | Smooth |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 141 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 2Kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used In Vehicles To Protect Moving Parts, Reduce Wear, And Ensure Smooth Operation |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Blue |
| Shelf Life | 1 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 142 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 1 kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used In Vehicles To Protect Moving Parts, Reduce Wear, And Ensure Smooth Operation |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Blue |
| Shelf Life | 1 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 131 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 180Kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used To Lubricate And Protect Various Parts Of A Vehicle |
| Packaging Type | Barrel |
| Penetration | 25 Degree C |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 127 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 50 kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used In Vehicles To Protect Moving Parts, Reduce Wear, And Ensure Smooth Operation |
| Packaging Type | Barrel |
| Color | Blue |
| Shelf Life | 1 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 129 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Semi Synthetic |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 10 kg |
| Drop Point | 150–199°C |
| Operating Temp Range | -30°C to 160°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used To Lubricate And Protect Various Parts Of A Vehicle |
| Packaging Type | Barrel |
| Color | Blue |
| Penetration | 25 Degree C |
| Shelf Life | 5 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 3Kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used To Lubricate And Protect Various Parts Of A Vehicle |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Blue |
| Penetration | 25 Degree C |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 136 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Lithium |
| Packaging Size | 5 kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used To Lubricate And Protect Various Parts Of A Vehicle |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Blue |
| Penetration | 25 Degree C |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 146 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 500g |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used In Vehicles To Protect Moving Parts, Reduce Wear, And Ensure Smooth Operation |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Blue |
| Shelf Life | 1 Year |
Minimum order quantity: 100 Kg
Akash Kathpal (Co Founder)
Elvomax India Limited
Khasra No 108/17, Industrial Area, Mundka, Sima Warehouse
New Delhi - 110041, Delhi, India