Offering you a complete choice of products which include aplr industrial grease 18 kg, aplr grease 10 kg and aplr industrial grease 1 kg.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 18Kg |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 18 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Synthetic |
| Form | Grease |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Barrel |
| Application Area | Bearing |
| Color | Yellow |
| Operating Temp Range | -20 to 150°C |
| Base Oil Viscosity 40°C | 150 cSt |
| Brand Name | Elvomax |
| Type Of Grease | APLR |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 113 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 10 kg |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 10 kg |
| Base Oil Type | Mineral |
| Form | Grease |
| Packaging Type | Barrel |
| EP Additive | Yes |
| Color | Yellow |
| Brand Name | Elvomax |
| Type Of Grease | APLR |
| Usage/Application | Industrial |
| Application Area | Automotive |
Minimum order quantity: 1200 Kg
₹ 126 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 1 kg |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 1 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| Form | Grease |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Color | Yellow |
| Operating Temp Range | -20 to 120°C |
| Type | APLR |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 1200 Kg
Akash Kathpal (Co Founder)
Elvomax India Limited
Khasra No 108/17, Industrial Area, Mundka, Sima Warehouse
New Delhi - 110041, Delhi, India