Our product range includes a wide range of aplr automotive grease 2 kg, aplr automotive grease 3 kg, aplr automotive grease 18 kg, aplr automotive grease 10 kg, aplr automotive grease 180 kg and aplr industrial grease 2 kg.
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 2Kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Enable The Smooth Functioning Of Critical Systems By Reducing Friction And Wear. |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Yellow |
| Penetration | 25 Degree C |
| Shelf Life | 5 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 124 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 3Kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Yellow |
| Penetration | 25 Degree C |
| Shelf Life | 5 Years |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 18Kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Used For Lubricating And Protecting Various Moving Parts In Vehicles |
| Packaging Type | Barrel |
| Color | Yellow |
| Penetration | 25 Degree C |
| Temperature | 5 Years |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 113 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Synthetic Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 10Kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Lubricating And Protecting Various Moving Parts In Vehicles |
| Packaging Type | Barrel |
| Color | Yellow |
| Penetration | 25 Degree C |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 114 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 180Kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Packaging Type | Barrel |
| Color | Yellow |
| Penetration | 25 DegreeC |
| Brand | Elvomax |
| Type | Automotive Grease |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 000 |
| Pack Size | 2Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| Form | Grease |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Drum |
| Application Area | Bearing |
| Color | Yellow |
| Operating Temp Range | -20 to 120°C |
| Brand Name | Elvomax |
| Type Of Grease | APLR |
Minimum order quantity: 1200 Kg
₹ 121 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 5 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| Form | Grease |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Color | Yellow |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 1200 Kg
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 00 |
| Pack Size | 500 g |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| Form | Grease |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Area | Bearing |
| Color | Yellow |
| Operating Temp Range | -20 to 120°C |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 1200 Kg
₹ 126 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Lithium |
| Packaging Size | 1 kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Enable The Smooth Functioning Of Critical Systems By Reducing Friction And Wear. |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Yellow |
| Penetration | 25 Degree C |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
1Kg APLR Automotive Grease is a high-performance lithium soap grease ideal for everyday automotive lubrication. It is designed to withstand moderate to high temperatures and loads, ensuring smooth mechanical function and extended component life.
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Lithium |
| Packaging Size | 500g |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Packaging Type | Bucket |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 121 / Kg Get Latest Price
| NLGI Grade | NLGI 2 |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging Size | 5 kg |
| Drop Point | 100–149°C |
| Operating Temp Range | -20°C to 120°C |
| Additive Type | EP Additives |
| Form | Grease |
| Usage/Application | Enable The Smooth Functioning Of Critical Systems By Reducing Friction And Wear. |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Yellow |
| Penetration | 25 Degree C |
| Shelf Life | 5 Year |
| Brand | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 111 / Kg Get Latest Price
| Thickener Type | Calcium |
| NLGI Grade | 3 |
| Pack Size | 50 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Oil Type | Mineral |
| Form | Grease |
| EP Additive | Yes |
| Packaging Type | Drum |
| Application Area | Bearing |
| Color | Yellow |
| Brand Name | Elvomax |
| Type Of Grease | APLR |
Minimum order quantity: 1000 Kg
50Kg APLR Industrial Grease is a heavy-duty packaging format of All-Purpose Lithium Red (APLR) grease, tailored for high-consumption industrial users, maintenance departments, and heavy equipment service centers. This pack size ensures economy of scale and continuous lubrication supply.
Akash Kathpal (Co Founder)
Elvomax India Limited
Khasra No 108/17, Industrial Area, Mundka, Sima Warehouse
New Delhi - 110041, Delhi, India