Offering you a complete choice of products which include ap3 automotive lubricant grease 500gm, ap3 automotive lubricant grease 3 kg, ap3 automotive lubricant yellow grease 1 kg, ap3 automotive lubricant grease 2 kg, ap3 automotive lubricant grease 180 kg and lubricants oil and grease.
₹ 143 / Kg Get Latest Price
| Grease Grade | AP3 |
| Packaging Size | 500gm |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging | Bucket |
| Usage/Application | Automotive |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Gel |
| Drop Point | 180–199°C |
| Application Area | Automotive |
| Model Name/Number | AP3 |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 137 / Kg Get Latest Price
| Grease Grade | AP3 |
| Packaging Size | 3Kg |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging | Bucket |
| Usage/Application | Automotive |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Gel |
| Drop Point | 180–199°C |
| Application Area | Automotive |
| Model Name/Number | AP3 |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 139 / Kg Get Latest Price
| Grease Grade | AP3 |
| Packaging Size | 1 kg |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging | Bucket |
| Usage/Application | Automotive |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Gel |
| Drop Point | 180–199°C |
| Application Area | Automotive |
| Brand Name | Elvomax |
| Color | Yellow |
Minimum order quantity: 150 Kg
₹ 138 / Kg Get Latest Price
| Grease Grade | AP3 |
| Packaging Size | 2Kg |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging | Bucket |
| Usage/Application | Automotive |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Gel |
| Drop Point | 180–199°C |
| Application Area | Automotive |
| Brand Name | Elvomax |
| Grade | AP3 |
| Grease Type | Lubricant Grease |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 128 / Kg Get Latest Price
| Grease Grade | AP3 |
| Packaging Size | 180Kg |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging | Barrel |
| Usage/Application | Automotive |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Gel |
| Drop Point | 180–199°C |
| Application Area | Automotive |
| Model Name/Number | AP3 |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 107 / Litre Get Latest Price
| NLGI Grade | 3 |
| Product Type | Engine Oil |
| Thickener Type | Calcium |
| Viscosity Grade | 32 |
| Pack Size | 20 L |
| Base Oil Type | Mineral |
| Application | Automotive |
| Operating Temperature | Up to 120°C |
| Performance Level | API SN |
High lubrication efficiency
Excellent wear and corrosion protection
Thermal and oxidation stability
Reduces friction and energy loss
Enhances equipment performance and lifespan
₹ 134 / Kg Get Latest Price
| Grease Grade | AP3 |
| Packaging Size | 5 kg |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging | Bucket |
| Usage/Application | Automotive |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Gel |
| Drop Point | 180–199°C |
| Application Area | Bearing |
| Model Name/Number | AP3 |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Grease Grade | AP3 |
| Packaging Size | 18Kg |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging | Barrel |
| Usage/Application | Automotive |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Gel |
| Drop Point | 180–199°C |
| Application Area | Automotive |
| Model Name/Number | AP3 |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 124 / Kg Get Latest Price
| Grease Grade | AP3 |
| Packaging Size | 50 kg |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Calcium |
| Packaging | Barrel |
| Usage/Application | Automotive |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Gel |
| Drop Point | 180–199°C |
| Application Area | Automotive |
| Model Name/Number | AP3 |
| Brand Name | Elvomax |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 127 / Kg Get Latest Price
| Grease Grade | AP3 |
| Packaging Size | 10 kg |
| NLGI Grade | NLGI 3 |
| Thickener Type | Lithium |
| Packaging | Barrel |
| Usage/Application | Automotive |
| Base Oil Type | Mineral Oil |
| Form | Gel |
| Drop Point | 180–199°C |
| Application Area | Automotive |
| Brand Name | Elvomax |
| Grade | AP3 |
Minimum order quantity: 100 Kg
Akash Kathpal (Co Founder)
Elvomax India Limited
Khasra No 108/17, Industrial Area, Mundka, Sima Warehouse
New Delhi - 110041, Delhi, India